Kupnja nekretnina u Hrvatskoj za strane državljane

Kupnja nekretnina u Hrvatskoj za strane državljane

Našli ste nekretninu u Hrvatskoj koju želite kupiti, ali ste strani državljanin i ne znate koja posebna pravila se odnose na vas? Kako bismo vam pomogli, sakupili smo sve bitne informacije na jednom mjestu.

Kupnja nekretnina za strance u pravilu ima dva tijeka, ovisno o tome jeste li državljanin Europske unije ili državljanin zemlje izvan Europske unije.

Ako ste državljanin Europske unije

Imamo odlične vijesti za vas - državljani i pravne osobe iz članica Europske unije mogu steći pravo vlasništva nad nekretninama pod istim uvjetima koji vrijede i za državljane Republike Hrvatske.

Popis i informaciju o dokumentima potrebnim za kupoprodaju stana smo za vas pripremili ovdje, a za kupoprodaju kuće ovdje.

U ovu kategoriju ulaze i državljani Švicarske Konfederacije, koji su dodatno obvezni predati potvrdu prijave privremenog boravka prilikom podnošenja prijedloga za upis vlasništva zemljišnoknjižnom sudu.

 

Ako ste državljanin zemlje koja nije članica Europske unije

Državljani zemalja izvan Europske mogu ostvariti pravo upisa vlasništva nad nekretninom samo ako je riječ o državi s kojom postoji uzajamnost u stjecanju prava vlasništva na nekretninama.

Informacije o uzajamnosti u stjecanju prava vlasništva nekretnina između Republike Hrvatske i ostalih država možete pronaći na web-stranicama servisa e-Građanin

Ako ste državljanin zemlje s kojom postoji uzajamnost u stjecanju prava vlasništva, za stjecanje prava potrebno je podnijeti zahtjev Ministarstvu pravosuđa i uprave. Ostatak procesa je isti kao i za državljane Hrvatske.

 

Pisani zahtjev za stjecanje prava vlasništva stranih osoba na nekretninama

Pisanom zahtjevu Ministarstvu morate priložiti:

  • pravna osnova stjecanja vlasništva (kupoprodajni ugovor, darovni ugovor, ugovor o uzdržavanju ili sl.) u izvorniku ili ovjerenoj preslici
  • dokaz o vlasništvu prodavatelja/otuđitelja predmetne nekretnine, odnosno izvadak iz zemljišne knjige
  • uvjerenje upravnog tijela nadležnog za urbanizam i prostorno uređenje, prema mjestu na kojem se nalazi nekretnina, o pravnom statusu nekretnine (nalazi li se nekretnina u granicama građevinskog područja predviđenim urbanističkim planom)
  • dokaz državljanstva (ovjerena preslika putovnice i sl.) ili dokaz o statusu pravne osobe (izvadak iz sudskog registra), ako ste strana pravna osoba
  • ako vas zastupa punomoćnik, potrebno je dostaviti punomoć u izvorniku ili ovjerenoj preslici
  • ako niste odredili punomoćnika koji će vas zastupati, a nalazite se u inozemstvu, obvezni ste odrediti opunomoćenika za primanje pismena s prebivalištem u Republici Hrvatskoj.

Uz zahtjev, pored nabrojenih isprava, trebate priložiti i dokaz o uplaćenoj upravnoj pristojbi u iznosu od 35 kuna.

Upravne pristojbe uz zahtjev

Upravnu pristojbu platit ćete i za rješenje o stjecanju nekretnine u iznosu od 70 kuna te za svaku eventualnu nadopunu zahtjeva (u slučaju da nedostaju određeni dokumenti) u iznosu od 15 kuna.

Pristojbe se mogu plaćati putem sustava e-pristojbe i na propisani račun, odnosno putem univerzalnog naloga za plaćanje na račun Državnog proračuna Republike Hrvatske:

  • IBAN HR1210010051863000160
  • upisivanjem broja 64 (model) u prvu kućicu univerzalnog naloga
  • upisivanjem u drugo polje univerzalnog naloga broja 5002.

Ako ste hrvatski državljanin, uz broj 5002 trebate upisati i svoj OIB, a ako ste stranac, tada iza broja 5002 trebate upisati i broj 721 i svoj OIB.

Pisani zahtjev predajete neposredno u pisarnici ili šaljete poštom na adresu:

Ministarstvo pravosuđa i uprave Republike Hrvatske

Uprava za građansko, trgovačko i upravno pravo

Ulica grada Vukovara 49

10000 Zagreb.

Zaključak

Državljanima Europske unije je najjednostavnije kupiti nekretninu u Hrvatskoj, jer je postupak isti kao i za državljane Hrvatske.

Za državljane ostalih zemalja je potrebno da postoji uzajamnost u stjecanju prava vlasništva na nekretninama s Republikom Hrvatskom. Ako je taj uvjet zadovoljen, trebat će vam još samo suglasnost Ministarstva pravosuđa i uprave za upis vlasništva. Dalje se postupak ne razlikuje od onog za državljane Hrvatske.

Iako u oba slučaja postupak nije bitno kompliciraniji od onog za državljane Hrvatske, kupoprodaja nekretnine je ozbiljna transakcija pa vam preporučujemo da angažirate agenta za nekretnine. Svakako pročitajte i savjete kako izabrati agenta, prilagođene hrvatskom tržištu nekretnina.

Prethodno Sljedeći

Vidi također

Максим


+ 385 (31) 012-82-11

Recite, da ste našli oglas na MM-u

Максим

Prodavač pristaje prihvatiti pitanja i komunicirati putem poruka: Pišite na WhatsApp Pišite na Viber

Recite, da ste našli oglas na MM-u